Polskie monety

Monety to doskonały sposób na inwestycję, ale także na pasję. Istnieje wiele popularnych monet, które doceniane są na całym świecie – Krugerrandy, Australijskie Kangury czy Kanadyjskie Liście Klonowe. Zapominamy jednak czasem, że również wśród polskich egzemplarzy jest mnóstwo takich, które cenione są też za granicą i stanowią wspaniały materiał na kolekcję numizmatyczną.

Olsztyn - skup złotaO naszych polskich skarbach narodowych i wszystkim, co jest w użytku często wiemy niewiele. Tak jest też z monetami, również tymi obiegowymi, co wydaje się być dość paradoksalnie, ponieważ pieniądze te widujemy na co dzień, korzystamy z nich, a wiedza na ich temat jest znikoma. Nie zastanawiamy się, z czego są wykonane, a czasem nawet nie zauważamy, że co jakiś czas wypuszczane są monety okolicznościowe.

Aktualnie w Polsce wytwarza się złote oraz srebrne monety jedynie do celów kolekcjonerskich, na przykład na potrzeby różnego rodzaju jubileuszów i innych ważnych dat. Są to nieliczne egzemplarze, które niełatwo jest dostać. Na co dzień jednak polskie monety nie mają w sobie ani srebra, ani złota, mimo że przez setki lat praktykowane było dodawanie tych metali szlachetnych, między innymi ze względu na ich trwałość i doniosłość. W dzisiejszych czasach zamiast tego używa się zamienników, takich jak mosiądz manganowy, brązal czy mieszanka miedzi i niklu. Mosiądz manganowy jest stopem miedzi, cynku i manganu, . Brązal jest połączeniem brązu i aluminium, a także kilku innych metali. Bardzo ciekawym jest fakt, że nawet okolicznościowe monety zwykle nie są wykonane z prawdziwego, czystego złota. Na przykład wydawana okazjonalnie dwuzłotówka zawiera w sobie nordyckie złoto, które do złudzenia przypomina to prawdziwe, aczkolwiek ma mniejszą gęstość i po jakimś czasie może pokryć się warstwą platyny.

O tym, co znajduje się na polskich monetach obiegowym wiedzą wszyscy, nawet jeśli nigdy nie przyjrzeli się dokładnie krążkowi. Orzeł, widniejący na jednej ze stron monety jest godłem Polski, a pod nim umieszczony jest napis: „Rzeczypospolita Polska”. Na rewersie znajduje się nominał. Ponadto na monecie znajduje się rok wprowadzenia jej do obiegu, po czym można zorientować się, jak stara ona jest. Podczas wybijania monet przestrzegane są pewne określone normy, które zdecydowanie zmniejszają ryzyko fałszerstwa. Przykładem mogą być nominały od 1 do 5 groszy, które produkowane są ze stopu mosiądzu manganowego. Do wykonania innych nominałów groszowych oraz nominału 1 – złotowego wykorzystuje się miedzionikiel.

Sprawdź: Adwokat Kaliszewski